Manikür-Pedikür Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Madde

El ve ayakların bakımlı olması özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Şık bir görünüme ulaşmak için güzellik merkezlerine sıkça başvuru yapılır. Ancak manikür ve pedikür yaptırırken sağlıksız koşullarda kullanılan aletler,  pek çok hastalığa da davetiye çıkarabilir. Bunu önlemek için bazı noktalara ayrıca dikkat etmek gerekir.

İşlem Yapılan Aletler Ortak Kullanılmamalı

Manikür ya da pedikür için kullanılan aletlerin hijyen yönünden hiçbir soru işareti barındırmaması gerekir.  Önceden başkaları tarafından kullanılan fakat temizlendiği iddia edilen aletlerin kullanımı risk yaratabilir. Çünkü bazen yeterince temizliğe önem verilmemekte, gözden kaçan ufak bir hataysa enfeksiyon sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden kişisel bakım ürününüzü kuaföre götürmek en sağlıklı yoldur. Alternatif olarak tek kullanımlık ürünler de kullanılabilir.

image

Ciddi Bir Hastalık Bulaşmaması İçin Hijyen Önemli

Temizliğinden şüphe duyulan manikür ve pedikür aletleri Hepatit B ve mantar enfeksiyonu için risk taşır. Bu nedenle hijyen bir numaralı kuraldır. Kuaförlerde bulunan sterilize makineleri yapılan araştırmalarda çok güvenilir olmadığı görülmüştür.

Woman hand with pink orchid

Doğru Törpü Seçimi Önemli

Tırnaklarda enfeksiyon oluşmasının sebebi oluşan kanamalardır. Kanamaların sebebi ise yanlış tırnak kesimi ve tırnakların yanlış şekillendirilmesidir. Bu yüzden tırnak bakımında törpü ve tırnak makası seçiminde ve uygulamasında dikkat etmek gerekir. El tırnakları için çok güçlü olmayan törpüleri seçmek kolay şekillendirmeye yardımcı olacaktır. Ayaklar için daha güçlü bir törpü seçimi doğru şekil verebilmek için önemlidir.

1358082034_kislotnyy-pedikyur

Kendiniz Yapıyorsanız

Eğer manikür ve pedikürü evde kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız kullanılan aletleri olabildiğince başka bir şeyle temas ettirmemeye ve kapalı bir alanda tutmaya çalışın. Ayrıca işlem öncesinde ve sonrasında doğru ürünleri kullanmayı ihmal etmeyin. Ayaklarınızı düzenli olarak bakım kremleriyle nemlendirmek, işlemlerinden tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

Yorunlarınız Bizim İçin Önemli